150_cover_1170x430

Prof. Dr. Zakar Péter szemeszternyitó előadása: Trefort Ágoston A centralista politikus - Videóval és galériával

2023. október 04.

Rövid videó:

Teljes előadás:

Galéria:

Trefort Ágoston 1872-88-ig volt kultuszminiszter Magyarországon. A magyar közoktatás minden szintjét fejlesztette: a modern népoktatást, a polgári iskolákat, az ipari, kereskedelmi, mezőgazdasági szakképzést, emellett jelentős középiskolai reformot hajtott végre. A hazai felsőoktatás rends zerének kiépítésével, új intézmények létesítésével alapozta meg a felsőoktatás modernizációját, korszerűsítette a pesti egyetemet, létrehozta a Műegyetemet és a művészeti akadémiákat, valamint minisztersége alatt kezdte meg működését Kolozsváron a Ferenc József Tudományegyetem. Személye, életműve tehát igen figyelemreméltó, de most azért is különösen aktuális, mert idén 150 éve, hogy megalapította karunk jogelőd tanárképző intézményeit. Ezért is választottuk őt a Jubileumi tanév szemeszternyitó előadásának témájához, azonban ezúttal nem csak a kultuszminiszterről hallunk majd, hiszen politikai pályája már a reformkorban elkezdődött, hanem a centralista politikus portréját is megrajzolja a kiváló történész, Prof. Dr. Zakar Péter.

Időpont: 2023. október 16. 15 óra

Helyszín: SZTE JGYPK Főépület, Békési Imre terem Szeged, Boldogasszony sgt. 6.

szemeszternyito