Bezár

Művészeti Iskola

A zeneművészeti tanszak bemutatkozása

A zeneművészeti tanszak bemutatkozása

2022. február 24.
3 perc

A zenei nevelésnek iskolánkban régi hagyományai vannak. A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Gyakorló Általános Iskolájának mindig kiemelkedő pedagógiai feladatai közé tartozott és a mai napig tartozik: a művészeti nevelés. Az 1955/56. tanév szeptemberében már elkezdődött a zenei nevelés a gyakorlóban az ének-zene tagozatos osztályok elindításával. Művészeti iskolánk tovább folytatta a zeneművészet iránt érdeklődő tanulók számára a képzést, ahol biztosítjuk készségeik, képességeik fejlesztését, tehetségük gondozását az alapfokú képzés keretein belül 1-6. évfolyamig.

Rendkívül közkedvelt a zeneművészeti ág, hiszen a célunk a zeneoktatáson túl a zenei hagyományok ápolása, az értékek megőrzése, a különböző kultúrák iránti nyitottság kialakítása. A zeneművészeti nevelésünk során a tanulók személyes tapasztalataik, tevékenységeik alapján jutnak el ahhoz a felismeréshez és élményhez, hogy az alkotás a legértékesebb emberi alapképesség.

Legfontosabb tevékenységünknek tartjuk az érzelmi intelligencia fejlesztését.

Zeneművészeti ágban a következő tanszakokon folyik zeneoktatást:

  • zeneismeret-kórus /előképző 1-2. osztály/
  • fafúvós /furulya/
  • billentyűs /zongora/

Napjainkban két kórus működik tevékenyen:
A Bartók Gyermekkórus (karnagya: Siposné Csendes Éva), mely a felső tagozatos /5-8.osztáy/ tanulókat foglalja magába, valamint a Bárdos Kicsinyek Kórus (karnagya: Diamant Ágnes), amelyben az alsós zenetagozatos tanulók vehetnek részt /2-4.o./

A Bartók Gyermekkórus rendkívüli eredményeket ért el mind hazánkban, mind külföldön. Országos, megyei, valamint külföldi fellépéseivel képviseli Szeged városát. A Nemzetközi versenyeken és fesztiválokon elért kimagasló eredmények jelentik a magas színvonalat. A kórus minden évben szerepel a Megyei Éneklő Ifjúsági Hangversenyeken. Ezeken a zenei rendezvényeken Arany minősítéssel és Diplomával díjazták teljesítményüket. Több alkalommal az „Év kórusa” címet is elnyerték. Megkapták KÓTA „Dicsérő Oklevelét” több alkalommal. A Gálahangversenyek állandó résztvevői, ahol a legjobb kórusok szerepelhetnek.

A Bárdos Kicsinyek Kórusa minden évben a Megyei Éneklő Ifjúsági hangversenyen Arany minősítést kapott Diplomával. A Megyei Gálahangversenyeken nagy sikerrel szerepelnek.

Mindkét kórus tevékeny részese Szeged zenei életének, állandó szereplője a város reprezentatív zenei rendezvényeinek. A Bárdos és a Bartók kórus évente zenei táborban vesz részt, ahol felkészülnek az évi feladatokra, valamint a kórusok tagjai megkapják a megfelelő motivációt a következő évek sikeres munkájához és szerepléseihez.

Az iskola legfontosabb zenei hagyományai:

  • A karácsonyi hangverseny a szegedi DÓM-ban, ill. az iskola tornatermében
  • Művészeti táborok megszervezése minden tanévben
  • Tehetséggondozással kapcsolatos pályázatok megírása
  • Művészeti hangversenyeken, kiállításokon szereplések
  • Szeged-város különböző felkéréseinek teljesítése
  • A témahéten a tantárgyi koncentráció, a különböző közismereti tárgyak és a művészetek közötti kapcsolat megjelenítésének különböző formáinak a bemutatása
  • Év végi Gálahangverseny a TIK-ben

Furulyatanáraink:
Sipos Géza
Dobcsányi László
Pintér Attila
Pleskó Lajos

Zongoratanáraink:
Lengyel Dominika Anna
Oláh Piroska
Nagy Ildikó
Varga Ákos
Börcsökné Ágost Gabriella
Lázár Zita
Kempf Attila

A furulyás és a zongorista növendékeink minden évben bemutatják tudásukat az év végi hangversenyek során, amit nagy érdeklődés követ a szülők részéről. A furulyaversenyeken tanulóink kiváló eredményeket értek el az évek során. Zongorista növendékeink részt vesznek különböző hazai és országos, valamint nemzetközi megmérettetéseken kiemelkedő teljesítményekkel.

Úgy gondoljuk, hogy szükség van a zenei élet megtartására, ösztönzésére az iskolánkban, mert a zenei nevelés pozitív hatása más területeken is egyértelműen bebizonyított. Magatartásformáló és személyiségfejlesztő ereje a zenei nevelésnek kimagaslóan eredményes. A zenei továbbtanulás és a felvételi eredménye azt bizonyítja, hogy gyakorlóiskolánkban a képzés magas színvonalon történik.