Bezár

Kutatás

Művészetelméleti és művészetpedagógiai kutatócsoport

Művészetelméleti és művészetpedagógiai kutatócsoport

2019. február 13.
5 perc

Dr. habil. Máté Zsuzsanna

mate.zsuzsanna@szte.hu


A kutatóműhely vezetője: Dr.habil. Máté Zsuzsanna, főiskolai tanár, a filozófia tudományok kandidátusa, habilitált (CSc, habil.)

A kutatóműhely vezetőjének JGYPK-s email-címe: mate.zsuzsanna@szte.hu


Tagok

A JGYPK oktatói:

- Marosi Katalin DLA, főiskolai docens, festőművész, a Rajz-Művészettörténet Tanszék tanszékvezetője a kutatócsoport vezető-helyettese, DLA

- Gál Lehel DLA, főiskolai docens, festőművész, a Művészeti Intézet vezetője, DLA

- Dr. habil. Máté Zsuzsanna, főiskolai tanár, CSc., habil.

- Dr. Pusztai Virág, főiskolai docens, PhD

- Bíró Ildikó, tanársegéd, grafikusművész

- Dr. Asztalos Andrea, főiskolai docens, SZTE JGYPK Művészeti Intézet Ének-Zene Tanszék tanszékvezetője, PhD

- Szabó Ábel DLA festő és grafikusművész, adjunktus

- Szalay Ignác grafikus tanársegéd

Hazai külsős tagok: 

- Hegyvári Dávid óraadó, doktorandusz PTE MK


A műhely kutatási témája

A 2018. szeptemberben alakult, az SZTE JGYPK Művészeti Intézet Rajz – Művészettörténet Tanszékén működő Művészetelméleti és művészetpedagógiai kutatócsoport tagjai, a pedagógia, a művészet és művészettudományok területén fejtik ki tevékenységüket. Ennek aktuális irányultságát a művészettel nevelés értékrendszere és a művészi megformálás teoretikus és bölcseleti problémakörei határozzák meg. A kutatócsoport célja, hogy egy többdimenziós - oktatói, nevelői, művészi, alkotói és befogadói valamint tudományos, azaz neveléstudományi és művészettudományi (művészetfilozófiai, -elméleti és esztétikai) - szemlélet igényének kiteljesedését szorgalmazza a felsőoktatásban és a közoktatásban valamint a kultúra művészeti szféráival foglalkozók körében.

Ezen átfogó kutatási téma érdekében a kutatócsoport arra törekszik, hogy tagjainak művészi, pedagógiai és/vagy tudományos tevékenysége mellett az SZTE JGYPK Művészeti Intézetének bázisán alapulva, különböző (kari, egyetemi, külső) pályázati támogatások segítségével, évente egy jelentős szakmai és tudományos eseményt, a páratlan évben művészetelméleti, a páros évben művészetpedagógiai konferenciát szervezzen. Valamint pályázati, anyagi támogatás elnyerése esetén a konferencia előadásainak tanulmányaiból tanulmánykötetet is megjelentessen, ezáltal lehetőséget teremtve egy folyamatos szakmai diskurzusra a vizuális kultúra művészetelméleti illetve művészetpedagógiai területén. A kutatócsoport tagjainak egyéni szakmai és tudományos munkája ad alapot a csoportban folyó diskurzusra és annak kiterjesztésére a hazai (és lehetőség szerint nemzetközi) kulturális és művészeti életre.

A többfajta irányultságból fakadóan alakult ki az elmúlt négy évben az MM Kutatócsoport tudományos könyvsorozata, melyben az egyes tanulmánykötetek ugyanabban a címlapformátumban, sorozatként jelentek meg (2019 és 2022 között), az SZTE JGYPK Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó megjelentetésének és a kari Tudományos pályázat (2018-as, 2019-es és 2021-es) támogatásának is köszönhetően. A megjelentetett tanulmánykötetek egyrészről a kutatócsoport 2018-as művészetpedagógiai és a 2019-es művészetelméleti konferenciáinak tanulmánykötetei, majd a harmadik kötetünk 2021-ben egy művészetelméleti egyéni tanulmánykötet a kutatócsoport vezetője, Máté Zsuzsanna részéről (a covid miatt elmaradt konferencia helyett), valamint a negyedik tanulmánykötetünk 2022-ben a tanszék oktatóinak különböző művészettudományi tanulmányait gyűjti egybe. E hármas (országos; közös tanszéki – kutatócsoporti; egyéni) kiterjedésű irányultságot tervezzük folytatni az MM kutatócsoport főbb tevékenységét és egyben könyvsorozatának jövőjét illetően.



Jelentősebb eredmények

Publikációk:

- Művészeti nevelés, művészetre nevelés a felsőoktatásban. Szerk. Marosi Katalin. Szeged, SZEK JGYF Kiadó, 2019. 111 p.


- A harmónia dicsérete: Konferencia tanulmánykötete. Szerk. Marosi Katalin, Máté Zsuzsanna. Szeged, Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó 2020, 155 p.


- Máté Zsuzsanna: Kultúr-, művészetfilozófiai és esztétikai továbbgondolások. Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó 2021, 155 p.


- Kaleidoszkóp 2022. Szerk. Marosi Katalin. Szeged, Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó 2022, 162 p. ISBN (nyomtatott): 978-615-5946-73-8 ISBN


Konferenciák:

- 2018. nov. 14-én „Művészeti nevelés, művészetre nevelés a felsőoktatásban” című első művészetpedagógiai konferencia megrendezése a szegedi MTA SZAB székházban és sikeres lebonyolítása az MM kutatócsoport részéről, 10 hazai és külföldi előadó részvételével a különböző művészeti felsőoktatási intézményekből. Szervezők: Marosi Katalin és Gál Lehel.


- 2019. nov. 13-14-én „ A harmónia dicsérete” című művészetelméleti konferencia megrendezése a szegedi MTA SZAB székházban és sikeres lebonyolítása az MM kutatócsoport részéről. 19 hazai és külföldi előadó részvételével a különböző művészeti felsőoktatási intézményekből. Szervező: Máté Zsuzsanna


- 2021. 10. 02. „Online világ és vizuális kultúra” című konferencia megrendezése a szegedi MTA SZAB székházban és sikeres lebonyolítása az MM kutatócsoport és a Szegedi Rajztanárok Klubja közös programjaként. 6 előadó részvételével különböző felsőoktatási és középfokú intézményekből. Szervező: Bíró Ildikó és Marosi Kata



- 2022. nov. 11-én a „Neveléstörténet, fókuszban a művészeti nevelés” című konferencia megrendezése a szegedi MTA SZAB székházban és sikeres lebonyolítása az MM kutatócsoport részéről. 9 előadó részvételével a különböző felsőoktatási intézményekből. Szervező: Szalay Ignác és Marosi Kata



Projektben való részvétel:

- 2018. őszén sikeres pályázat az SZTE JGYPK Tudományos és Művészeti Pályázatán, a művészetpedagógiai konferencia előadásainak tanulmánykötetben való publikálására, 150. ezer ft összeggel. Csoportos pályázat felelőse és beadója, a tanulmánykötet szerkesztője: Marosi Katalin.

- 2019-ben sikeres pályázat az SZTE JGYPK Tudományos és Művészeti Pályázatán, a művészetelméleti konferencia előadásainak tanulmánykötetben való publikálására, 150. ezer ft összeggel. Csoportos pályázat felelőse és beadója, a tanulmánykötet szerkesztője: Máté Zsuzsanna.

- 2021-ben sikeres pályázat az SZTE JGYPK Tudományos és Művészeti Pályázatán, a tanszék oktatói részéről művészettudományi tanulmányok tanulmánykötetben való publikálására, 150. ezer ft összeggel. Csoportos pályázat felelőse és beadója, a tanulmánykötet szerkesztője: Marosi Katalin.


Doktori iskolában való részvétel

Az oktató neve, beosztása, tud. fokozata: Dr. habil. Máté Zsuzsanna , főisk. tanár, CSc, habil.

A doktori iskola neve: SZTE Málnási Bartók György Doktori Iskola

A részvétel jellege (törzstag, tag, témakiíró): Türzstag, témakiíró, témavezető (2 védett doktorandusza van: 2012: Dr. Kádár Zoltán, 2018: Dr. Pusztai Virág, f. docens, jelenlegi témavezetettje: Vörös Csaba Levente)

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek