Akik érettségi vizsgával rendelkeznek és diplomát szeretnének, azoknak az ide vezető első lépcsőfok egy alapképzés – vagy egy osztatlan mesterképzés – elvégzése. A 6 féléves alapképzésben megszerezhető bachelor (BA – Bachelor of Arts vagy BSc – Bachelor of Science) oklevél felsőfokú végzettséget és az adott szaknak megfelelő szakképzettséget nyújt. Az alapképzés a munkaerőpiacon hasznosítható szakmai ismereteket ad, az elhelyezkedéshez jogszabályban meghatározottak szerinti munkakör betöltésére jogosít, és jelentősen megnöveli a munkavállalási lehetőségeket is. Egyúttal megfelelő elméleti alapozást is nyújt az adott szakterületen a tanulmányok mesterképzésben történő folytatásához.
Az alapszakos (BA, BSc) diplomával rendelkezők számára nyílik lehetőség a mesterképzés elvégzésére. A 4 féléves képzésben megszerezhető mester (MA – Master of Arts, MSc - Master of Science) oklevél egyetemi végzettséget és az adott szaknak megfelelő képzettséget nyújt. A mesterképzés a munkaerőpiacon hasznosítható elméleti és szakmai ismereteket ad, az elhelyezkedéshez jogszabályban meghatározottak szerinti vezető munkakör betöltésére jogosít, és jelentősen megnöveli a munkavállalási lehetőségeket is. Egyúttal megfelelő elméleti alapozást is nyújt az adott szakterületen a tanulmányok doktori képzésben történő folytatásához.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur tristique at nisl nec vehicula. In eleifend lacus ac imperdiet rhoncus. Sed eros erat, vehicula at tempor a, placerat sit amet risus. Phasellus ac cursus neque, sit amet euismod ex. Aliquam luctus, velit at viverra accumsan, velit libero placerat felis, ac convallis turpis erat quis nunc. Donec eget efficitur velit. Donec arcu ante, pharetra et tristique commodo, porttitor non erat. Donec hendrerit aliquet eros, non vulputate arcu efficitur a. Etiam semper est ex, id luctus ex bibendum sed. Nam id venenatis mi, in ullamcorper nisi. Aenean ut fermentum metus. Mauris venenatis tincidunt purus sed faucibus.
A felsőoktatási szakképzések olyan kétéves nappali tagozatos képzések, amelyeket egyetemek és főiskolák indítanak. A képzés sikeres elvégzése esetén diplomát nem, de szakképzettséget tanúsító oklevelet lehet szerezni. A www.felvi.hu honlapon az "F" betű jelzi ezeket a képzéseket. A mindenkori Felvételi Tájékoztatóban jelzett létszámhatáron belül államilag finanszírozott helyekre (FNÁ) lehet jelentkezni, azon felül pedig önköltséges helyek (FNK) is vannak.
A felsőoktatási szakképzéseken háromféleképpen lehet meghatározni a összpontszámot:
■ Meg lehet duplázni a középiskolai és az érettségi átlageredménye alapján kapott tanulmányi pontokat
■ össze lehet adni a tanulmányi és az érettségi pontokat
■ az érettségi pontszámot megduplázni
A három lehetőség közül azt a változatot kell választani, amely a legelőnyösebb és az így megkapott pontszámhoz kell hozzáadni a pluszpontokat. Mivel nincs meghatározva, hogy mely érettségi tárgyakból kell érettségi pontot számolni, ezért az érettségi eredmények közül a két legjobbal kell számolni. A minimumponthatárt az emelt szintű érettségiért járó többletpontokkal, de a más jogcímen kapott pluszpontok nélkül kell elérni.
Felvételi minimumponthatár alacsonyabb, mint az alap- és osztatlan szakoké. 2018-ban ez 240 pont volt. A felvételihez nem kell nyelvvizsga, sem emelt szintű érettségi.
A felvett hallgatók hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek, s annak minden előnyét élvezik (diákigazolvány, utazási kedvezmények, kollégiumi lehetőség), amennyiben államilag finanszírozottak, megilletik őket a hallgatói juttatások is (ösztöndíj, szociális támogatás, könyvtámogatás, utazási bérlet).
Igen, 2 félévben kell teljesíteni.
A záróvizsgára bocsátás feltétele 120 kredit, ebből 90 kredit kurzusok teljesítésével, 30 kredit szakmai gyakorlattal szerezhető meg.
Nem, minden félév elején órarend alapján kell felvenni a kurzusokat. Az órarendek honlapunkról tölthetők le.
3 félév tanórai tanulás, azaz 90 kredit megszerzése után a teljes 4. félévben külső szakmai gyakorlaton vesznek részt a hallgatók.
Nem kell.
A Televíziós műsorkészítő szakon alapszintű szakmai idegennyelvtudást ír elő a követelmény, melyet belső tantárgyi vizsgával kell teljesíteni.
Aki elvégez egy ilyen kétéves képzést, és ezután jelentkezik a szakirányának megfelelő, diplomát adó alapszakra, a záróvizsgájáért pluszpontokat kap a felvételin:
■ jeles záróvizsga-eredmény után 32 többletpont,
■ jó eredményért 20 többletpont,
■ közepes záróvizsgáért pedig 10 többletpont jár.
Igen, beszámítható. A képzési terület szerinti továbbtanulás esetén beszámítandó kreditek száma legalább 30 kredit. Az adott képzés tantárgyleírásának megfelelően, általában 75%-os egyezőség szükséges.
Kreditrendszer esetén a hallgató maga állítja össze, hogy adott félévben mely tárgyakat tanulja a meghirdetésre kerülő kurzusok közül (nyilván az előfeltételek megléte esetén), így erre nem lehet pontos választ adni.
A FOSZ képzésre járó hallgatóknak az első 3 félév alatt kell kétszer testnevelés kurzust teljesíteni, amit a Sportközpont hirdet meg.
Országos Képzési Jegyzéket jelent, amely az állam által elismert szakmai képzéseket tartalmazza. Az aktuális Jegyzék ide kattintva elérhető.
A Felnőttképzés átalakulását követően 2021. januárjától megszűntek a korábban ismert OKJ képzések, helyüket új képzések veszik majd át. Az utoljára 2020-ban elindított képzéseink tehát kifutó képzések, jelentkezésre és becsatlakozásra nincs lehetőség. A megújult képzési portfólió kialakítása jelenleg is tart, a legfrissebb információkat itt a honlapon tesszük közzé. Érdemes a Facebook oldalunkat is követni ezzel kapcsolatban.
Iskolarendszeren kívüli felnőttképzések révén a beiratkozással nem létesül tanulói jogviszony, és ehhez kapcsolódóan semmilyen állami támogatás vagy diákigazolvány nem igényelhető.
A fizetés utalással történik, a felnőttképzési szerződésben meghatározott ütemezés szerint. Lehetőség van részletfizetésre is, illetve az alábbi típusú kedvezmények érvényesíthetők igazolás bemutatását követően:
- SZTE dolgozói,
- SZTE hallgatói,
- pedagógusi,
- közalkalmazotti,
- köztisztviselői,
- GYED, GYES támogatásban részesülő.
Nincs lehetőség a passzív félév kérelmezésére iskolarendszeren kívüli képzésben. Kiiratkozni lehet, majd ismét beiratkozni a képzésre. Ilyen esetben a képző intézmény fel tudja menteni a képzésben résztvevőt a már teljesített modulok alól (csak azok alól, amikből sikeres modulzáró vizsgát tett).
A jelentkezési időszak lezárása és a beérkezett jelentkezések feldolgozása után emailben tájékoztatunk minden jelentkezőt az aktuális tudnivalókról és teendőkről.
A kapun csak engedéllyel rendelkező gépjárművek hajthatnak be, de a kampusz mellett kiépített parkolóban bőven van hely.
Kizálóag a kijelölt helyen, a Jugyu Klub előtti részen.
A Jugyu Klubban.
Az egyetemi szabályzatok keresőjében megtalálható a Szegedi Tudományegyetem Tanulmányi és vizsgaszabályzata (TVSZ). A kereső több találatot is kiad, figyeljünk rá, hogy melyik a hatályos. Az adott félévben az egyes tantárgyi kurzusokra vonatkozó követelményekről a CooSpace-ben találhatók információk.