black_jgypk

Búcsúzunk Papp György tanár úrtól!

2020. november 16.

A Rajz-művészettörténet Tanszék megrendülten fogadta a hírt, hogy Papp György tanár úr 2020. november 7.-én, 84 éves korában elhunyt.

pgy

Papp György magister emeritus főiskolai tanár és képzőművész elment. Halála megrendítő, mert a tanár úr vitalitását látva szinte örökéletűnek tűnt, fizikai és szellemi fittsége meghazudtolta éveinek számát.

Békéscsabán született 1936-ban, 1955 óta Szegeden élt. A Szegedi Pedagógiai Főiskola rajz-földrajz szakán 1958-ban, a Magyar Képzőművészeti Főiskolán l972-ben a rendkívüli rajztanár továbbképző szakon szerzett művészeti rajz, ábrázoló geometria és művészettörténet diplomát.

A több évtizedes pedagógiai tevékenysége és párhuzamosan folyó képzőművészeti munkássága kölcsönösen megtermékenyítette egymást.

1958-64 között rajztanár, 1964-77-ig rajz szakfelügyelő, 1977-től bő 35 éven keresztül a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola, majd a Juhász Gyula Pedagógus Kar Rajz - Művészettörténet Tanszék oktatója, l996-tól főiskolai tanár kinevezéssel. Nyugdíj korhatárát elérve, 2OO6-tól magister emeritusként folytatta ugyanitt pedagógiai munkáját egészen 2013 tavaszáig.

A tanár úrnak, mint művésznek - ahogy egyik portréfilmjében elmondja – határozott célja volt a magyar kultúra ápolásában, a magyar képzőművészetben a magyar népművészeti hagyományokat az egyetemes művészet eredményeivel ötvözni. Az elért szintézis sajátos formanyelve összetéveszthetetlenné tette Papp György alkotásait.

Hosszú, mindvégig aktív és rendkívül gazdag szakmai életútja folyamán, mindenekelőtt képgrafikai és tűzzománc munkásságában, ösztönösen valósította meg elképzeléseit. A tűz varázsa meghatározta képzőművészeti világát.

Számos önálló kiállítás mellett rendszeresen vett részt csoportos tárlatokon itthon és külföldön egyaránt. Alkotásai országszerte megtalálhatóak különböző múzeumi közgyűjteményekben.

Nyugodj békében, Tanár úr!